Ekonomi

Porsche’nin Kazancı Geçen Yıl Arttı, Ancak 2024 İçin Marj Tahmini Beklentilerin Altında Kaldı

Porsche (ETR:P911_p) Automobil Holding’in (POAHY) hisseleri, otomobil üreticisinin 2024 yılı için beklenen kar marjının daha düşük olduğunu açıklamasının ardından Çarşamba günü Frankfurt’ta %2’nin üzerinde değer kaybetti.

Otomobil üreticisinin faaliyet kârı 2023 yılında %7,6 artarak 7,28 milyar Avro’ya yükselirken, satışlardan elde ettiği gelir bir önceki yıla göre %7,7 artarak 40,53 milyar Avro’ya ulaştı.

Porsche, her bir adi hisse için 2,30 Avro temettü açıkladı; bu, 2022’de açıklanan hisse başına 1 Avro’nun iki katından daha fazla.

Ancak, hisse fiyatındaki düşüş şirketin tahminlerinin bir sonucu oldu. Porsche, 2024 yılında faaliyet kârının satışlara oranının %15 ile %17 arasında olmasını beklemektedir; bu oran, 2023 yılında ve bir önceki yılda elde edilen %18’lik orandan daha düşüktür.

Gelecekte Porsche, satışların yüzdesi olarak %20’yi aşan bir faaliyet kârı elde etmeyi hedeflemektedir.

Şirkete göre bu temkinli tahmin, “2024 yılında ürün gamının kapsamlı bir şekilde güncellenmesine, uluslararası ekonomik koşullara, aktifleştirilen geliştirme giderlerinin artan amortismanına ve marka ile Porsche ağına yapılan yatırımların devam etmesine” bağlanmaktadır.

Porsche, 2024 yılı için toplam satışlarının 40 milyar Avro ila 42 milyar Avro aralığında olacağını öngörüyor.

Olumlu dördüncü çeyrek kazançlarına ve nakit akışına rağmen, raporda ifade edilen başlıca endişe, daha düşük kar marjı tahminidir.

Analistler raporda, “Çoğu yatırımcı %16 ile %18 arasında bir kar marjı bekliyordu” dedi.

Bu makale yapay zeka kullanılarak üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

pazarcik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu